Temat dotyczący optymalizacji danego systemu operacyjnego pod konkretne urządzenie to dość obszerny zakres wiedzy. W przypadku Raspberry z uwagi na to iż system pracuje na karcie pamięci SD, która nawet jeśli jest szybka w kontekście transferu to ma ograniczonia co do IOPS ( operacji wejścia/wyjścia na sekundę ). A ilość operacji IOPS jest tutaj decydująca gdyż dane są rozlokowane w różnych miejscach i są to czasem dość małe porcje danych. To nie CPU czy RAM jest ograniczeniem i wąskim gardłem w przypadku Raspberry tylko pamięć masowa i wszystkie związane z tym typem nośników wady. Porady zawarte w poniższym tekście oczywiście nie dotyczą samego Raspberry z OS Raspbian i Ubuntu Mate ale także starszych komputerów jak i innych mini komputerków typu Orage PC Pi, Banana Pi a także systemów uruchamianych na wirtualnych maszynach np. na VirtualBox, VMWare czy inne.
Miesięczne archiwum: grudzień 2015
Już jeden tekst na ten temat pisałem, przyszedł czas na aktualizacje i rozwiązane irytującego problemu ( wyświetlenie pełnego okienka / popupa po naciśnięciu „lubię to” ). Wcześniej kod odpowiedzialny za wyświetlenie przycisku FB ( lubię to / like it ) znajdował się w iframe. Są jeszcze inne sposoby, które są preferowane przez samego Facebooka.
Domyślnie w systemie Apple OS X terminal nie posiada kolorowych czcionek określających typy plików czy katalogów jak to jest najcześciej w wielu dystrybucjach systemu Linux. O ile tło i czcionki możemy zmienić w konfiguracji terminala to w dalszym ciągu nie będą odpowiednio kolorowane typy plików. Nic straconego, możemy dodać odpowiednie kolorowanie czcionek w terminalu wedle naszych potrzeb. Wcale nie musimy mieć gorszego Terminala od tego chociażby z dystrybucji Ubuntu 🙂
W systemach linuxowych rolę zapory ogniowej stanowią najczęściej regułki iptables ewentualnie w przypadku dystrybucji Ubuntu mamy „ułatwiacza” dla iptables w postaci pakietu ufw. Celem zapory ogniowej jest odpowiednie filtrowanie ruchu sieciowego w przypadku serwerów skupiamy się najczęściej na filtrowaniu pakietów przychodzących. Poniżej przedstawiam kilka podstaw dotyczących konfiguracji firewalla jak również praktyczny przykład, który może stanowić podstawę do rozszerzenia filtrowania pakietów o kolejne regułki.