Jak wiadomo komputerek Raspberry PI ma wiele różnych zastosowań. Jednym z tych zastosować to multimedia, dość często komputerek wykorzystywany jest jako MediaCenter ( XBMC ) za pomocą oprogramowania: OSMC, Kodi, OpenElec. Oprogramowanie to jest dość wygodne, gdyż ma dostosowane GUI do dużych TV, jednak materiał z niektórych serwisów internetowych jak np. popularny cda.pl jest niedostępny a uruchamiany bezpośrednio w przeglądarce na jednym z systemów pod Raspberry daje nam 5-10FPSów co uniemożliwia oglądanie filmów. Rozwiązaniem może być streaming z komputera PC do Raspberry dodatkowo możemy wykorzytać ten streaming nie tylko do oglądania filmów wymagających większej mocy od CPU/GPU ale także do streamowania gier 🙂
Miesięczne archiwum: listopad 2015
Dla każdego prawdziwego admina kwestia bezpieczeństwa jest nadrzędnym priorytetem szczególnie w tak krytycznych sytuacjach jak autoryzacja poprzez SSH ( Secure Shell ) w kontekście roota. Pomimo, że takie połączenie jest szyfrowane, to należy uwzględnić inne opcje podnoszące bezpieczeństwo dostępu do serwera. Poniżej zaprezentuję porady jak najbardziej zabezpieczyć serwer przed nieautoryzowanym dostępem.
Raspberry Pi to jeden z popularniejszych tanich mini komputerków i chyba jedyny który jest produkowany w Europie ( UK ). Od momentu wypuszczenia pierwszej wersji pojawiło się kilka wersji tego urządzenia, teraz Fundacja Raspsberry zaskoczyła nas nowym modelem Raspberry Zero, którego cena to jedynie 5$ !!!
Pure-FTPd to jeden z najbardziej bezpiecznych serwerów FTP do tego stabilny i dość prosty w konfiguracji. Tak więc jego popularność wśród systemów Unix/Linux nie jest przypadkowa. Poniżej przedstawiam krok po kroku instalację jak i konfigurację serwera i opis rozwiązywania ewentualnych problemów. Przeprowadzony proces instalacji i konfiguracji wykonywany był na dystrybucji Linux: Ubuntu Mate dla PC jak i dla Raspberry.
Tworząc obraz systemu na karcie pamięci dla Raspberry Pi mamy domyślnie ograniczoną wielkość partycji systemowej. Partycja po instalacji i aktualizacji pakietów zapełnia się i nie mamy już do dyspozycji miejsca na instalacje kolejnych pakietów. W przypadku Raspbiana możemy wykorzystać wbudowane narzędzie uruchamiane z poziomu konsoli raspi-config i tam możemy bezstresowo zmienić wielkość partycji systemowej. W przypadku Ubuntu Mate dla Raspberry wygląda to trochę inaczej i wcale nie jest trudne.
Standardowo serwer Apache obsługuje PHP5 jako moduł php5_mod, który co prawda jest dość szybki jednak ma pewne ograniczenia związane z konfiguracją jak i z ograniczeniem bezpieczeństwa. Problem ten można rozwiązać wykorzystując moduł FCGI ( Fast CGI ) wraz z PHP-FPM. Rozwiązanie takie daje nam znacznie większe możliwości konfiguracji interpretera PHP jak i zwiększa poziom bezpieczeństwa. Najogólniej można by wymienić chociażby możliwość niezależnej konfiguracji dyrektyw z php.ini dla każdego użytkownika / vhosta czy też uruchamianie skryptów z prawami użytkownika.
Tym razem zajmiemy się utworzeniem systemu do monitoringu z wykorzystaniem mini komputerka Raspberry Pi ( w moim przypadku jest to 2-jka ) wykorzystując do tego kamerkę SONY Eye z konsoli PlayStation 3. Może być wykorzystana także inna kamerka USB kompatybilna z Raspberry. Dzięki temu będziemy mieli energooszczędny i w miarę mobilny system monitoringu ( dostęp poprzez WIFI ) bez dodatkowych wydatków – wykorzystujemy to co już posiadamy 🙂 Dostęp do monitoringu odbywa się poprzez przeglądarkę internetową – tak więc każde urządzenie z przeglądarką internetową i dostępem do sieci będzie mogło zostać wykorzystane do monitoringu.
Jeśli posiadamy wiele różnych urządzeń typu: komputer, laptop, smartphone czy tablet dobrym rozwiązaniem jest utworzenie serwera, który będzie udostępniał pliki a także inne urządzenia np. drukarki wszystkim upoważnionym urządzeniom w obrębie sieci lokalnej. Do tego celu wykorzystamy multi-platformowy serwer Samba. Bez względu na to czy nasze urządzenie korzysta z systemu Windows, OS X, Linux czy Android będzie możliwe wykorzystanie współdzielenie plików i urządzeń podpiętych do naszego serwera. W tym wypadku serwerem będzie mini komputerek: Raspberry Pi 2 z systemem Ubuntu Mate.